Sony VAIO SVE1111M1E Battery (6 Cells)
100% compatibility guaranteed
30 day hassle-free returns
Designed for:
laptops
- 6 Cells standard replacement
Guaranteed to meet or exceed the original manufacturer's specifications for the VAIO SVE1111M1E .
High quality replacement Laptop Power Internal Battery for your Sony VAIO SVE1111M1E.
| Quick search number | VP-J755VA |
| Warranty | 1 Year |
| Function battery performs | Laptop , Main power battery for portable computers |
| Voltage | 11.1 V |
| Capacity | 6400.0 mAh |
| Watt hours | 71 Wh |
| Number of Cells in Battery: | 6 |
| Weight | 326 g |
| Dimensions | 204 mm x 57 mm x 20 mm |