Lenovo ThinkPad P43s 20RH Battery (3 Cells)
100% compatibility guaranteed
30 day hassle-free returns
-
Designed for:
laptops
- 3 Cells standard Lenovo Original £66.83
- 3 Cells standard replacement
Guaranteed to meet or exceed the original manufacturer's specifications for the ThinkPad P43s 20RH .
High quality replacement Laptop Power Internal Battery for your Lenovo ThinkPad ThinkPad P43s 20RH.
| Quick search number | VP-XHX42H |
| Warranty | 1 Year |
| Function battery performs | Laptop , Main power battery for portable computers |
| Battery Chemistry | Lithium polymer , Lightweight rechargable |
| Voltage | 11.55 V |
| Capacity | 4350.0 mAh |
| Watt hours | 50 Wh |
| Number of Cells in Battery: | 3 |
| Weight | 252 g |
| Dimensions | 300 mm x 110 mm x 30 mm |