Lenovo 3000 N200 (14.1 Inch Widescreen) Battery (6 Cells)
100% compatibility guaranteed
30 day hassle-free returns
-
Designed for:
laptops
- 6 Cells standard replacement
Guaranteed to meet or exceed the original manufacturer's specifications for the 3000 N200 (14.1 Inch Widescreen) .
High quality replacement Laptop Power Internal Battery for your Lenovo 3000 3000 N200 (14.1 Inch Widescreen).
| Quick search number | VP-69T3Q7 |
| Warranty | 1 Year |
| Function battery performs | Laptop , Main power battery for portable computers |
| Battery Chemistry | Lithium ion , Newer type of rechargable, giving best performance for a rechargable. |
| Voltage | 11.1 V |
| Capacity | 4800.0 mAh |
| Watt hours | 53 Wh |
| Number of Cells in Battery: | 6 |
| Weight | 332 g |
| Dimensions | 207 mm x 55 mm x 29 mm |