Lenovo E41-55 82FJ Battery (3 Cells)
100% compatibility guaranteed
30 day hassle-free returns
-
Designed for:
laptops
- 3 Cells standard replacement
Guaranteed to meet or exceed the original manufacturer's specifications for the E41-55 82FJ .
High quality replacement Laptop Power Internal Battery for your Lenovo E41-55 82FJ.
| Quick search number | VP-2WTKDV |
| Warranty | 1 Year |
| Function battery performs | Laptop , Main power battery for portable computers |
| Battery Chemistry | Lithium polymer , Lightweight rechargable |
| Voltage | 11.1 V |
| Capacity | 4050.0 mAh |
| Watt hours | 45 Wh |
| Number of Cells in Battery: | 3 |
| Weight | 206 g |
| Dimensions | 182 mm x 109 mm x 6 mm |