HP Spectre x360 15-ch006tx Battery (6 Cells)
100% compatibility guaranteed
30 day hassle-free returns
-
Designed for:
laptops
- 6 Cells standard replacement
Guaranteed to meet or exceed the original manufacturer's specifications for the Spectre x360 15-ch006tx .
High quality replacement Laptop Power Internal Battery for your HP Spectre x360 15-ch006tx.
| Quick search number | VP-VT7AAC |
| Warranty | 1 Year |
| Function battery performs | Laptop , Main power battery for portable computers |
| Battery Chemistry | Lithium polymer , Lightweight rechargable |
| Voltage | 11.55 V |
| Capacity | 6840.0 mAh |
| Watt hours | 79 Wh |
| Number of Cells in Battery: | 6 |
| Weight | 333 g |