HP Pavilion 15-p249sa Battery
100% compatibility guaranteed
30 day hassle-free returns
-
Designed for:
laptops
- 4 Cells standard replacement £26.96
Guaranteed to meet or exceed the original manufacturer's specifications for the Pavilion 15-p249sa .
High quality replacement Laptop Power Internal Battery for your HP Pavilion Pavilion 15-p249sa.
| Quick search number | VP-BAQ2C4 |
| Warranty | 1 Year |
| Function battery performs | Laptop , Main power battery for portable computers |
| Battery Chemistry | Lithium ion , Newer type of rechargable, giving best performance for a rechargable. |
| Voltage | 14.8 V |
| Capacity | 2700.0 mAh |
| Watt hours | 40 Wh |
| Weight | 224 g |
| Dimensions | 275 mm x 34 mm x 22 mm |