FM08 Battery (8 Cells)
100% compatibility guaranteed
30 day hassle-free returns
-
Designed for:
laptops
Guaranteed to meet or exceed the original manufacturer's specifications for the FM08 .
Note: This battery's connector is 16 pins (some versions are 12 pin)
| Quick search number | VP-VWTCHH |
| Warranty | 1 Year |
| Function battery performs | Laptop , Main power battery for portable computers |
| Battery Chemistry | Lithium polymer , Lightweight rechargable |
| Voltage | 14.8 V |
| Capacity | 5200.0 mAh |
| Watt hours | 77 Wh |
| Number of Cells in Battery: | 8 |
| Weight | 426 g |
| Dimensions | 160 mm x 100 mm x 20 mm |
| No of Pins | 16 |