HP Mobile Thin Client mt45 Battery (3 Cells)
100% compatibility guaranteed
30 day hassle-free returns
-
Designed for:
laptops
- 3 Cells standard replacement £24.61
- 3 Cells standard HP Original
Guaranteed to meet or exceed the original manufacturer's specifications for the Mobile Thin Client mt45 .
High quality replacement Laptop Power Internal Battery for your HP Mobile Thin Client mt45.
| Quick search number | VP-T7PBK7 |
| Warranty | 1 Year |
| Function battery performs | Laptop , Main power battery for portable computers |
| Battery Chemistry | Lithium ion , Newer type of rechargable, giving best performance for a rechargable. |
| Voltage | 11.55 V |
| Capacity | 4113.0 mAh |
| Watt hours | 50 Wh |
| Number of Cells in Battery: | 3 |
| Weight | 290 g |
| Dimensions | 279 mm x 75 mm x 7 mm |