HP Envy 13-AB047TU Battery (3 Cells)
100% compatibility guaranteed
30 day hassle-free returns
-
Designed for:
laptops
- 3 Cells standard replacement
Guaranteed to meet or exceed the original manufacturer's specifications for the Envy 13-AB047TU .
High quality replacement Laptop Power Internal Battery for your HP Envy Envy 13-AB047TU.
| Quick search number | VP-94KDPJ |
| Warranty | 1 Year |
| Function battery performs | Laptop , Main power battery for portable computers |
| Battery Chemistry | Lithium polymer , Lightweight rechargable |
| Voltage | 11.55 V |
| Capacity | 5020.0 mAh |
| Watt hours | 57 Wh |
| Number of Cells in Battery: | 3 |
| Weight | 324 g |
| Dimensions | 330 mm x 140 mm x 30 mm |