HP EliteBook 850 G7 Battery (3 Cells)
100% compatibility guaranteed
30 day hassle-free returns
-
Designed for:
laptops
- 3 Cells standard HP Original
- 3 Cells standard replacement £26.99
Guaranteed to meet or exceed the original manufacturer's specifications for the EliteBook 850 G7 .
High quality replacement Laptop Power Internal Battery for your HP EliteBook EliteBook 850 G7.
| Quick search number | VP-9DTMXJ |
| Warranty | 1 Year |
| Function battery performs | Laptop , Main power battery for portable computers |
| Battery Chemistry | Lithium polymer , Lightweight rechargable |
| Voltage | 11.55 V |
| Capacity | 4400.0 mAh |
| Watt hours | 53 Wh |
| Number of Cells in Battery: | 3 |
| Weight | 200 g |
| Dimensions | 270 mm x 80 mm x 8 mm |