HP Chromebook 14-x099nd Battery
100% compatibility guaranteed
30 day hassle-free returns
-
Designed for:
laptops
Guaranteed to meet or exceed the original manufacturer's specifications for the Chromebook 14-x099nd .
High quality replacement Laptop Power Internal Battery for your HP Chromebook 14-x099nd.
| Quick search number | VP-EFCBND |
| Warranty | 1 Year |
| Function battery performs | Laptop , Main power battery for portable computers |
| Battery Chemistry | Lithium polymer , Lightweight rechargable |
| Voltage | 11.1 V |
| Capacity | 3000.0 mAh |
| Watt hours | 32 Wh |
| Weight | 220 g |
| Dimensions | 303 mm x 138 mm x 4 mm |