HP 14S-CR1001TX Battery (3 Cells)
  • 14S-CR1001TX Battery (3 Cells)
In Stock Now | Free delivery
100% compatibility guaranteed
30 day hassle-free returns
Guaranteed to meet or exceed the original manufacturer's specifications for the 14S-CR1001TX .
High quality replacement Laptop Power Internal Battery for your HP 14S-CR1001TX.
Quick search number VP-V473N5
Warranty 1 Year
Function battery performs Laptop , Main power battery for portable computers
Battery Chemistry Lithium polymer , Lightweight rechargable
Voltage 11.34 V
Capacity 3440.0 mAh
Watt hours 41 Wh
Number of Cells in Battery: 3
Weight 172 g
Dimensions 185 mm x 100 mm x 5 mm
Description Technical Specs
In Stock Now | Free delivery
100% compatibility guaranteed