HP 14-ac020ng Battery (6 Cells)
100% compatibility guaranteed
30 day hassle-free returns
-
Designed for:
laptops
- 4 Cells standard replacement £28.32
- 3 Cells standard HP Original £53.44
- 4 Cells standard HP Original £51.43
- 9 Cells standard replacement £43.56
- 6 Cells standard replacement
Guaranteed to meet or exceed the original manufacturer's specifications for the 14-ac020ng .
High quality replacement Laptop Power Internal Battery for your HP 14-ac020ng.
| Quick search number | VP-KFTHNK |
| Warranty | 1 Year |
| Function battery performs | Laptop , Main power battery for portable computers |
| Battery Chemistry | Lithium ion , Newer type of rechargable, giving best performance for a rechargable. |
| Voltage | 10.8 V |
| Capacity | 5200.0 mAh |
| Watt hours | 56 Wh |
| Number of Cells in Battery: | 6 |
| Weight | 325 g |
| Dimensions | 204 mm x 52 mm x 20 mm |