Fujitsu Siemens LifeBook A357 Battery (6 Cells)
100% compatibility guaranteed
30 day hassle-free returns
-
Designed for:
laptops
- 6 Cells standard replacement
Guaranteed to meet or exceed the original manufacturer's specifications for the LifeBook A357 .
High quality replacement Laptop Power Internal Battery for your Fujitsu Siemens LifeBook LifeBook A357.
| Quick search number | VP-29FBET |
| Warranty | 1 Year |
| Function battery performs | Laptop , Main power battery for portable computers |
| Battery Chemistry | Lithium ion , Newer type of rechargable, giving best performance for a rechargable. |
| Voltage | 10.8 V |
| Capacity | 5200.0 mAh |
| Watt hours | 56 Wh |
| Number of Cells in Battery: | 6 |
| Weight | 372 g |
| Dimensions | 300 mm x 110 mm x 45 mm |