5VC2M Battery (4 Cells)
100% compatibility guaranteed
30 day hassle-free returns
-
Designed for:
laptops
Guaranteed to meet or exceed the original manufacturer's specifications for the 5VC2M .
| Quick search number | VP-XRH25K |
| Warranty | 1 Year |
| Fits | Dell Inspiron 13 7300, Latitude 5300, 5310, 7300, 7400 |
| Function battery performs | Laptop , Main power battery for portable computers |
| Battery Chemistry | Lithium polymer , Lightweight rechargable |
| Voltage | 7.6 V |
| Capacity | 7500.0 mAh |
| Watt hours | 60 Wh |
| Number of Cells in Battery: | 4 |
| Weight | 269 g |
| Dimensions | 238 mm x 95 mm x 5 mm |