5D91C Battery (3 Cells)
100% compatibility guaranteed
30 day hassle-free returns
-
Designed for:
laptops
Guaranteed to meet or exceed the original manufacturer's specifications for the 5D91C .
Short version of the battery pack, to use when a mechanical hard disk or DVD-ROM drive is fitted
| Quick search number | VP-9YAPXB |
| Warranty | 1 Year |
| Function battery performs | Laptop , Main power battery for portable computers |
| Battery Chemistry | Lithium polymer , Lightweight rechargable |
| Voltage | 11.4 V |
| Capacity | 4870.0 mAh |
| Watt hours | 56 Wh |
| Number of Cells in Battery: | 3 |
| Weight | 227 g |
| Dimensions | 223 mm x 71 mm x 7 mm |