Dell Chromebook 11 3189 Battery (3 Cells)
100% compatibility guaranteed
30 day hassle-free returns
-
Designed for:
laptops
- 3 Cells standard replacement
Guaranteed to meet or exceed the original manufacturer's specifications for the Chromebook 11 3189 .
High quality replacement Laptop Power Internal Battery for your Dell Chromebook 11 3189.
| Quick search number | VP-CFVA8X |
| Warranty | 1 Year |
| Function battery performs | Laptop , Main power battery for portable computers |
| Battery Chemistry | Lithium polymer , Lightweight rechargable |
| Voltage | 11.4 V to 11.4 V |
| Capacity | 3400.0 mAh |
| Watt hours | 38 Wh |
| Number of Cells in Battery: | 3 |
| Weight | 186 g |
| Dimensions | 191 mm x 90 mm x 65 mm |