Dell Latitude 14 7400 Battery (3 Cells)
100% compatibility guaranteed
30 day hassle-free returns
-
Designed for:
laptops
- 3 Cells standard replacement
- 3 Cells standard Dell Original £74.66
Guaranteed to meet or exceed the original manufacturer's specifications for the Latitude 14 7400 .
High quality replacement Laptop Power Internal Battery for your Dell Latitude Latitude 14 7400.
| Quick search number | VP-HFEB63 |
| Warranty | 1 Year |
| Function battery performs | Laptop , Main power battery for portable computers |
| Battery Chemistry | Lithium polymer , Lightweight rechargable |
| Voltage | 11.4 V |
| Capacity | 3685.0 mAh |
| Watt hours | 42 Wh |
| Number of Cells in Battery: | 3 |
| Weight | 62 g |
| Dimensions | 220 mm x 120 mm x 25 mm |