A2527 Battery (6 Cells)
100% compatibility guaranteed
30 day hassle-free returns
-
Designed for:
laptops
Guaranteed to meet or exceed the original manufacturer's specifications for the A2527 .
| Quick search number | VP-V7YTTX |
| Warranty | 1 Year |
| Function battery performs | Laptop , Main power battery for portable computers |
| Battery Chemistry | Lithium polymer , Lightweight rechargable |
| Voltage | 11.45 V |
| Capacity | 8700.0 mAh |
| Watt hours | 99 Wh |
| Number of Cells in Battery: | 6 |
| Weight | 18.8 oz |
| Dimensions | 12.8 in x 4.9 in x 0.6 in |