A1820 Battery
100% compatibility guaranteed
30 day hassle-free returns
-
Designed for:
laptops
Guaranteed to meet or exceed the original manufacturer's specifications for the A1820 .
| Quick search number | VP-AV6HXR |
| Warranty | 1 Year |
| Fits | Apple MacBook Pro 15" Touch A1707, Late 2016 (EMC3072), Mid 2017 (EMC3162) |
| Function battery performs | Laptop , Main power battery for portable computers |
| Battery Chemistry | Lithium polymer , Lightweight rechargable |
| Voltage | 11.4 V |
| Capacity | 6680.0 mAh |
| Watt hours | 76 Wh |
| Weight | 21.2 oz |
| Dimensions | 14.6 in x 6.7 in x 1.2 in |