A1493 Battery (6 Cells)
100% compatibility guaranteed
30 day hassle-free returns
-
Designed for:
laptops
Guaranteed to meet or exceed the original manufacturer's specifications for the A1493 .
| Quick search number | VP-CH4QVR |
| Warranty | 1 Year |
| Fits | Apple MacBook Pro 13" A1502 Late 2013 (EMC2678), Mid 2014 (EMC2875) |
| Function battery performs | Laptop , Main power battery for portable computers |
| Battery Chemistry | Lithium polymer , Lightweight rechargable |
| Voltage | 11.34 V |
| Capacity | 7000.0 mAh |
| Watt hours | 79 Wh |
| Number of Cells in Battery: | 6 |
| Weight | 13.4 oz |
| Dimensions | 11.0 in x 4.7 in x 0.2 in |