A1417 Battery (6 Cells)
100% compatibility guaranteed
30 day hassle-free returns
-
Designed for:
laptops
Guaranteed to meet or exceed the original manufacturer's specifications for the A1417 .
| Quick search number | VP-FR84NT |
| Warranty | 1 Year |
| Fits | Apple MacBook Pro A1398 15" Early 2013 (EMC2673), Mid 2012 (EMC2512) |
| Function battery performs | Laptop , Main power battery for portable computers |
| Battery Chemistry | Lithium polymer , Lightweight rechargable |
| Voltage | 10.95 V |
| Capacity | 8680.0 mAh |
| Watt hours | 95 Wh |
| Number of Cells in Battery: | 6 |
| Weight | 16.8 oz |
| Dimensions | 13.0 in x 4.4 in x 0.3 in |