A1375 Battery (4 Cells)
100% compatibility guaranteed
30 day hassle-free returns
-
Designed for:
laptops
Guaranteed to meet or exceed the original manufacturer's specifications for the A1375 .
| Quick search number | VP-EMN486 |
| Warranty | 1 Year |
| Fits | Apple MacBook Air 11" A1370 (Late 2010 EMC2393) |
| Function battery performs | Laptop , Main power battery for portable computers |
| Battery Chemistry | Lithium polymer , Lightweight rechargable |
| Voltage | 7.3 V |
| Capacity | 5200.0 mAh |
| Watt hours | 38 Wh |
| Number of Cells in Battery: | 4 |
| Weight | 11.9 oz |
| Dimensions | 11.2 in x 4.4 in x 0.3 in |