A1321 Battery
100% compatibility guaranteed
30 day hassle-free returns
-
Designed for:
laptops
Guaranteed to meet or exceed the original manufacturer's specifications for the A1321 .
| Quick search number | VP-C6V5ME |
| Warranty | 1 Year |
| Fits | Apple MacBook Pro 15" A1286 Mid 2009 (EMC2324,EMC2325), Mid 2010 (EMC2353) |
| Function battery performs | Laptop , Main power battery for portable computers |
| Battery Chemistry | Lithium polymer , Lightweight rechargable |
| Voltage | 10.95 V |
| Capacity | 7200.0 mAh |
| Watt hours | 79 Wh |
| Number of Cells in Battery: | 3 |
| Weight | 13.8 oz |
| Dimensions | 9.8 in x 3.3 in x 0.5 in |