A1281 Battery (3 Cells)
100% compatibility guaranteed
30 day hassle-free returns
-
Designed for:
laptops
Guaranteed to meet or exceed the original manufacturer's specifications for the A1281 .
| Quick search number | VP-7KM4B2 |
| Warranty | 1 Year |
| Fits | Apple MacBook Pro 15" A1286 Late 2008, Early 2009 (EMC2255) |
| Function battery performs | Laptop , Main power battery for portable computers |
| Battery Chemistry | Lithium polymer , Lightweight rechargable |
| Voltage | 10.8 V |
| Capacity | 5400.0 mAh |
| Watt hours | 50 Wh |
| Number of Cells in Battery: | 3 |
| Weight | 358 g |
| Dimensions | 249 mm x 81 mm x 11 mm |