Apple MacBook Pro A1990 15" Touch 2019 EM Battery
100% compatibility guaranteed
30 day hassle-free returns
-
Designed for:
laptops
Guaranteed to meet or exceed the original manufacturer's specifications for the MacBook Pro A1990 15" Touch 2019 EM .
High quality replacement Laptop Power Internal Battery for your Apple MacBook Pro MacBook Pro A1990 15" Touch 2019 EM.
| Quick search number | VP-W8XJCM |
| Warranty | 1 Year |
| Fits | Apple MacBook Pro 15" Touch A1990 Mid 2018 (EMC3215), 2019 (EMC3359) |
| Function battery performs | Laptop , Main power battery for portable computers |
| Battery Chemistry | Lithium polymer , Lightweight rechargable |
| Voltage | 11.4 V |
| Capacity | 7336.0 mAh |
| Watt hours | 83 Wh |
| Weight | 22.3 oz |
| Dimensions | 14.6 in x 7.1 in x 1.2 in |