Apple MacBook Pro 16-Inch M1 (2021) A2485 EMC3651 Battery (6 Cells)
100% compatibility guaranteed
30 day hassle-free returns
-
Designed for:
laptops
- 6 Cells standard replacement
Guaranteed to meet or exceed the original manufacturer's specifications for the MacBook Pro 16-Inch M1 (2021) A2485 EMC3651 .
High quality replacement Laptop Power Internal Battery for your Apple MacBook Pro MacBook Pro 16-Inch M1 (2021) A2485 EMC3651.
| Quick search number | VP-4MDHYQ |
| Warranty | 1 Year |
| Function battery performs | Laptop , Main power battery for portable computers |
| Battery Chemistry | Lithium polymer , Lightweight rechargable |
| Voltage | 11.45 V |
| Capacity | 8700.0 mAh |
| Watt hours | 99 Wh |
| Number of Cells in Battery: | 6 |
| Weight | 532 g |
| Dimensions | 325 mm x 125 mm x 15 mm |