Apple MacBook Pro 16 Inch A2141 2019 Battery (6 Cells)
100% compatibility guaranteed
30 day hassle-free returns
-
Designed for:
laptops
- 6 Cells standard replacement
Guaranteed to meet or exceed the original manufacturer's specifications for the MacBook Pro 16 Inch A2141 2019 .
High quality replacement Laptop Power Internal Battery for your Apple MacBook Pro MacBook Pro 16 Inch A2141 2019.
| Quick search number | VP-JARY5H |
| Warranty | 1 Year |
| Function battery performs | Laptop , Main power battery for portable computers |
| Battery Chemistry | Lithium polymer , Lightweight rechargable |
| Voltage | 11.36 V |
| Capacity | 8700.0 mAh |
| Watt hours | 98 Wh |
| Number of Cells in Battery: | 6 |
| Weight | 6.5 oz |