Apple MacBook Pro 13 A2338 2020 Battery
100% compatibility guaranteed
30 day hassle-free returns
-
Designed for:
laptops
Guaranteed to meet or exceed the original manufacturer's specifications for the MacBook Pro 13 A2338 2020 .
High quality replacement Laptop Power Internal Battery for your Apple MacBook Pro MacBook Pro 13 A2338 2020.
| Quick search number | VP-5EQN9P |
| Warranty | 1 Year |
| Fits | MacBook Pro 13" A1708 (2016,2017), A2159 2019, A2338 2016 |
| Function battery performs | Laptop , Main power battery for portable computers |
| Battery Chemistry | Lithium polymer , Lightweight rechargable |
| Voltage | 11.41 V |
| Capacity | 5100.0 mAh |
| Watt hours | 58 Wh |
| Weight | 500 g |
| Dimensions | 370 mm x 180 mm x 30 mm |