Apple MacBook 13" Late 2008 EMC2254 (A1278) Battery (3 Cells)
100% compatibility guaranteed
30 day hassle-free returns
-
Designed for:
laptops
- 3 Cells standard replacement
Guaranteed to meet or exceed the original manufacturer's specifications for the MacBook 13" Late 2008 EMC2254 .
High quality replacement Laptop Power Internal Battery for your Apple MacBook MacBook 13" Late 2008 EMC2254.
| Quick search number | VP-6C39YC |
| Warranty | 1 Year |
| Fits | Apple MacBook Pro 13" A1278 Late 2008 (EMC2254) |
| Function battery performs | Laptop , Main power battery for portable computers |
| Battery Chemistry | Lithium polymer , Lightweight rechargable |
| Voltage | 10.8 V |
| Capacity | 5000.0 mAh |
| Watt hours | 54 Wh |
| Number of Cells in Battery: | 3 |
| Weight | 10.6 oz |
| Dimensions | 8.2 in x 3.1 in x 0.4 in |