Apple MacBook Pro A1389 15" Mid 2014 EMC2876 (A1389) Battery (6 Cells)
100% compatibility guaranteed
30 day hassle-free returns
-
Designed for:
laptops
- 6 Cells standard replacement
Guaranteed to meet or exceed the original manufacturer's specifications for the MacBook Pro A1389 15" Mid 2014 EMC2876 .
High quality replacement Laptop Power Internal Battery for your Apple MacBook Pro MacBook Pro A1389 15" Mid 2014 EMC2876.
| Quick search number | VP-E7QNFY |
| Warranty | 1 Year |
| Fits | Apple MacBook Pro 15" A1398 Late 2013 (EMC2674, EMC2745), Mid 2014 (EMC 2876, EMC2861) |
| Function battery performs | Laptop , Main power battery for portable computers |
| Battery Chemistry | Lithium polymer , Lightweight rechargable |
| Voltage | 11.26 V |
| Capacity | 8440.0 mAh |
| Watt hours | 95 Wh |
| Number of Cells in Battery: | 6 |
| Weight | 426 g |
| Dimensions | 330 mm x 115 mm x 8 mm |