Acer Aspire 4830 Battery (6 Cells)
100% compatibility guaranteed
30 day hassle-free returns
-
Designed for:
laptops
- 6 Cells standard replacement
Guaranteed to meet or exceed the original manufacturer's specifications for the Aspire 4830 .
High quality replacement Laptop Power Internal Battery for your Acer Aspire Aspire 4830.
| Quick search number | VP-TCX8C8 |
| Warranty | 1 Year |
| Function battery performs | Laptop , Main power battery for portable computers |
| Battery Chemistry | Lithium ion , Newer type of rechargable, giving best performance for a rechargable. |
| Voltage | 11.1 V |
| Capacity | 6400.0 mAh |
| Watt hours | 71 Wh |
| Number of Cells in Battery: | 6 |
| Weight | 291 g |
| Dimensions | 210 mm x 48 mm x 20 mm |